top of page

životopis

Jiří Suchý z Tábora 

2. 2. 1988

 

Na DAMU se dostal ze třetího ročníku gymnázia. 
Ve třetím ročníku už hostoval v hlavní roli Běljajeva v představení Měsíc na vsi (Turgeněv) ve Švandově divadle v režii Radovana Lipuse.

S Milanem Šotkem a Igorem Orozovičem spoluzaložil oceňovaný autorský projekt Cabaret Calembour.

Od roku 2010 působil tři sezony v Moravském divadle Olomouc, kde ztvárnil např. Podkolatova (Ženitba, režie: Bogdan Kokotek), Kristiána (Markéta Lazarová, r.: Michael Tarant), Ženicha (Krvavá svatba, r.: Michal Lang), Davida (Láska a peníze, r.: Mikoláš Tyc), Angela (Něco za něco, r.: Bogdan Kokotek) či Kalila (Arabská noc, r.: Martin Glaser).

V roce 2013 nastoupil na dvě sezony do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Diváci ho zde mohli vidět např. coby Bucifala (Bambini di Praga, r.: Januš Klimsza), Bertieho Woostera (Zavolejte Jeevese, r.: Martina Schlegelová), Viktora (Poker face, r.: Thomas Zielniski), Sherlocka Holmese (v alternaci s Karlem Rodenem, Pes Baskervilský, Otáčivé hlediště Český Krumlov, r.: Petr Zelenka).

V roce 2015 a 2018 byl nominován na cenu Neviditelný herec.

Mimo herectví se dále věnuje příležitostné scenáristice pro televizi, internet a Český rozhlas.

S Ladislavem Karpianem napsal pro Martina Pechláta, Lucii Roznětínskou a Gábinu Míčovou divadelní hru Duende, která se uváděla na půdě Divadla Na Zábradlí.

Jeho hra Řečiště byla nominována na Cenu Alfréda Radoka, kde získal Zvláštní cenu Českého rozhlasu. Hra byla natočena s Danielou Kolářovou v hlavní roli.

Od ledna 2016 do července 2019 byl členem Činohry Národního divadla. 

V současném repertoáru ND ho můžete vidět jako 

Císaře (Faust

Demetria (Sen čarovné noci), 

Bingleyho (Pýcha a předsudek), 

Akasta (Misantrop)

V roce 2017 moderoval s Igorem Orozovičem a Milanem Šotkem pro Českou televizi přímý přenos Cen Ministerstva kultury.

V roce 2018 natočil pro vydavatelství Tympanum audioknihu podle Agathy Christie Hadí doupě. S OneHotBook spolupracoval jako jeden z hlasů na audioknize Pán věže a pro Supraphon se podílel na projektu Pohádkovník. 

Na podzim roku 2018 vyšla Cabaretu Calembour kniha v nakladatelství Paseka. Soubor "Všechno nejlepší" obsahuje sebrané spisy za posledních deset let trvání souboru. 

Před kamerou se představil ve filmech Anglické jahody, Micimutr, v seriálu Clona, Ordinaci v růžové zahradě a Polda. Pro Českou televizi moderoval Historické kuriozity a minipříběhy. V roce 2019 byl obsazen do role policejního náměstka v minisérii Viktora Tauše Nelegál.

bottom of page